טאבלטים ללמידה בבית ספר יסודי:? האם הטכנולוגיה בשלה לחדשנות פדגוגית

Translated title of the contribution: Tablets in Elementary School: : Is the Technology Ready for Pedagogical Innovation?

תמר ענבל-שמיר, אינה בלאו

Research output: Chapter in Book/Report/Conference proceedingChapter

Abstract

בשנים האחרונות מערכת החינוך הישראלית מטמיעה טכנולוגיות דיגיטליות חדשניות על מנת לשפר תהליכים פדגוגיים. מאמר זה בוחן פיילוט להטמעת טאבלטים בבית ספר יסודי. שאלות המחקר מתמקדות בתרומת הטמעת הטאבלטים לתהליכי למידה, הוראה והתרבות הבית ספרית. מחקר איכותני זה מצליב ממצאי ראיונות חצי מובנים עם מנהלת בית הספר, ארבעה מורים ושלושה הורים המלווים את התהליך, עם ניתוח רפלקציה שכתבו המורים בבלוג, וכן עם קבוצת מיקוד לתלמידי כיתה ה' ותצפיות בלתי מתערבות בעבודתם עם הטאבלטים. התוצאות מראות שטכנולוגיה אישית לתלמידים יכולה לתמוך בלמידה אישית ושיתופית, עבודה עם תכנים אותנטיים, למידת מולטימדיה ושימוש בספרי לימוד דיגטליים בתוך הכיתה, כמו גם בלמידה ניידת מחוצה לה. בנוסף, טכנולוגיה אישית כזו מגבירה מוטיבציה ללמידה ומשפרת את איכות תהליכי הלמידה ותוצריה. עם זאת, נראה שלפחות ב-2012 טאבלטים עדיין אינם בשלים דיים לתמוך בלמידת תלמידים בשפה העברית. המחברים ממליצים למקבלי החלטות להמתין עד אשר טאבלטים יאפשרו שימוש קל ונוח באפליקציות לימודיות נפוצות. הפרויקט הנחקר הוטמע כ"אי חדשנות" בבית הספר. על מנת להפוך תקשוב לחלק מהתרבות הבית ספרית המחברים ממליצים הטמעה ברמת בית הספר כולו או הטמעה הדרגתית "צומחת". התוצאות מצביעות על הבדלים בגישת הילדים והמבוגרים לטכנולוגיה חדשנית. חלק מהבדלים אלה לא ניתנים להסבר באמצעות פער בניסיון קודם וככל הנראה הם תומכים בטענה לגבי ההבדלים בין "ילידים דיגיטליים" לבין "מהגרים דיגיטליים". (מתוך המאמר).
Translated title of the contributionTablets in Elementary School: : Is the Technology Ready for Pedagogical Innovation?
Original languageHebrew
Title of host publicationהאדם הלומד בעידן הטכנולוגי:
Subtitle of host publicationכנס צ'ייס למחקרי טכנולוגיות למידה
Publisherהאוניברסיטה הפתוחה ושה"ם
Pages208-215
Number of pages8
StatePublished - 2013
Eventהאדם הלומד בעידן הטכנולוגי: הכנס השמיני לחקר חדשנות וטכנולוגיות למידה ע"ש צ'ייס 2013 - האוניברסיטה הפתוחה, רעננה, Israel
Duration: 19 Feb 2013 → …
https://www.openu.ac.il/innovation/chais2013/

Conference

Conferenceהאדם הלומד בעידן הטכנולוגי
Country/TerritoryIsrael
Cityרעננה
Period19/02/13 → …
Internet address

IHP publications

  • IHP
  • Computer-assisted instruction
  • Learning
  • School children
  • Tablet computers
  • Teaching -- Aids and devices
  • Technological innovations

Cite this